Kanaatimce..

Anasayfa Yazılar Şiirler Öyküler
Ah bu Avukatlar

Ah bu Avukatlar

 

Bir kamyonun çarpması ile yaralanmış olan Çiftçi Memet, kazadan sorumlu tuttuğu taşıma şirketine dava açıyor. Mahkeme salonunda şirketin avukatı ile çiftçi Memet karşı karşıyadır ve avukat sorar:

- Ama siz kazadan sonra gelen polis memuruna “ben çok iyiyim” demediniz mi?”

- Anlatayım ağam; Ben bizim eşeği gasabada satışa götürmek üzere gamyonetime bindirmiştim ki...

- Bırakın ayrıntıları Memet Bey, siz sadece soruma yanıt verin: Siz, kazadan hemen sonra gelen Polis memuruna “ben iyiyim” dediniz mi, demediniz mi?

- İşte anlatıyom ya Avukat bey; eşeği gamyonete yüklemiş, yola çıkmıştım ki... Avukat tekrar adamın sözünü kesti ve Hakime dönerek:

- Sayın hakim, size olayın tam olarak nasıl gerçekleştiğini davacının kendi ifadesi ile almaya çalışıyorum ama, soruma yanıt vermiyor. Bu bey, kazadan hemen sonra olay yerine ulaşan polis memuruna ifadesinde “çok iyi” olduğunu söylemiş. Kayıtlara geçmiş. Şimdi, aradan kaç hafta sonra müvekkilime dava açıyor. Ben bu davada, bu şahsın mahkemeyi yanıltmaya çalıştığına inanıyorum. Lütfen, sadece soruya yanıt vermesini söyler misiniz? Çiftçinin hikayesi Yargıç'ın ilgisini çeker gibiydi:

- Eşek hakkında söyleyeceklerini merak ettim aslında; bırakalım da anlatsın! Memet Yargıç'a teşekkür ederek devam etti:

- İşte dediğim gibi, sayın Hakimim, tam eşeğimi gamyonetime bindirmiş şehre doğru gidiyodum ki, bu şirkete ait gucuman bi kamyon, “DUR” tabelasına aldırmadan üzerime sürdü ve bize çarptı. Ben yolun bi yanına fırladım, Garagaçan bi yana.. Nasıl kötüyüm, nasıl kötü, anlatamam.. Gıpırdanamıyom sancıdan.. Öte yanda Garagaçan bir anırıyo, bir anırıyokine, ortalık inliyo.. Derkene bi pulis memuru geliverdi, Garagaçanın sesini duymasile önce ona dooru getti, eğildi, bahtı, tabancasına davrandı, alnının ortasından Garaganımı urmasın mı???

Soonacııma, yolun garşı tarafına geçti, bana dooru geldi, dedikine:

- Eşeğin hali berbattı, vurmak zorunda galdım, “sen nassın?” dedi...  

 Öyküler
Günün Sözü

uzunsag