Kanaatimce..

Anasayfa Yazılar Şiirler Öyküler


Urfa’da En Ucuz Lokanta Neresi?

Edibe (KÂHYA) AYDIN

 

Emekli Öğretmen

 

26.06.2020

Minibüsün orta koltuğunda oturan genç, babasının Akarbaşı’ındaki kuruyemişçi dükkanında çalışmaktadır. Biraz sonra dükkanda olacağı için yapacağı işleri düşünmeye başlar. Arkadaki bir ses ile geriye döner. 45-50 yaşında, kasketli bir adam:

- Kaptan beni en ucuz lokantanın önünde indirir misin? Ben buranın yabancısıyım. Asker oğlumu görmeye geldim. dedi.

"En ucuz lokanta“ ifadesi, bu adamın hem yoksul, hem aç olduğunu anlatmaya yetiyordu. Bu ifade Urfalı genci hızla harekete geçirmeye yetti. Hem asker babası, hem misafirdi. Adama döndü:

- Ben birazdan ineceğim. Benim indiğim yerde çok ucuz bir lokanta var. Seni oraya götürürüm.

Adamın, gözleri parladı, yüzü aydınlandı.

- Teşekkür ederim oğlum. Siz inerken ben de inerim.

Kısa süre sonra misafir ve genç minibüsten birlikte indiler. Dükkana geç kalacağını bilen genç, babasına telefon ederek dükkana bir saat sonra geleceğini söyledi.Her zaman yemek yedikleri lokantaya doğru ilerlerken adama döndü.

-Amca, bu lokanta babamın arkadaşının lokantası, onun için burada çok ucuz yemek yiyebiliriz. Canın ne isterse onu ye.

Birlikte lokantaya girdiler. Adam:

-En ucuz hangi yemekse onu isteyeyim. Çünkü memlekete dönüş biletimi alacağım parayı ayırmam lazım. Akşam yola çıkacağım. dedi.

- Amca burası kebapçı dükkanı olduğu için en ucuz yemek kebaptır. Ben de seninle yemek yiyeceğim. İkisinin de karnı doyurmuş, sıra hesap ödemeye gelmişti. Adam, çekinerek elini cebine uzattı.

Urfalı genç:

-Lütfen paranı çıkarma. Misafirperverliği ile tanınmış şehir Urfa’dasınız ve vatanı korumak için çocuğunuzu askere gönderip, ailenizden, evinizden ayırmışsınız. Bu lokantada sizin paranız geçmez. Urfalılar, hiçbir misafirini Urfa’dan aç göndermez. Hele bu bir asker babası olursa..

Bu sözler üzerine çok duygulanan adam:

-Hep duyuyordum. “Urfa bolluk ve bereketin şehri” diyorlardı. Bugün bunu gördüm. Bunun yanına bir de “saygılı ve yardımsever gençlerin şehrini” eklesinler. Allah seni ve bu şehirde yaşayan herkesi korusun.

 

 Edibe Kahya