Kanaatimce..

Anasayfa Fıkralar Öyküler
Antideprasanlar Beyni Küçültür Mü?

Antidepresanlar Beyni Küçültür Mü?

Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya

29.05.2021

Bazı bitkisel ürün pazarlamacıları, bazı psikologlar, bazı " art niyetli" ve cahil doktorlar, bazı sözde "şifa cılar", bazı din istismarcısı şarlatanlar ve diğer tıp cahili çevrelerden antidepresanlara yönelik olumsuz bildirimlerde bulunuluyor. Antidepresan kullanan bireylerde ciddi bir kaygı korku yaratılıyor.

Gerçek şu: yoğun depresyon ve stres altında beyinin bazı bölgeleri küçülebiliyor. Antidepresan tedaviyle bu bölgeler eski haline geri döndürülüyor. Tedavi öncesi çekilen beyin görüntüleme filmlerinde bu küçülme yüzde yüz kanıtlanıyor. Antidepresan tedaviden sonra ise beyin anatomik normal haline geliyor ve işlevselliği de artıyor. Laboratuarlarda yüzde yüz bunların hepsi kanıtlanmıştır. Ayrıca stres altında bağışıklık sistemi çöker ve kanser , Covid 19 dahil her hastalığa eğilim artar. Daha sık nezle grip oluruz. Düzenli antidepresan kullananların bağışıklık sistemi ciddi manada güçlenir. Çoğu kişi soğuk algınlığı bile yaşamaz. Pandemi sürecinde antidepresan kullanan çoğu insanın ailesi covid olduğu halde; kendisi Ya olmadı ya da hafif atlattı. Ağır yaşayan çok nadir oldu. O da başka bir çok hastalıkları olduğu için ağır yaşadılar... Antidepresan alanların “Gizli depresyona “ bağlı, önceden olan bir çok fiziksel şikayetleri bile düzelir( baş, kas eklem ağrıları gibi...)

Antidepresanlar gerekli olduğunda bir doktor nezaretinde güvenle kullanılacak ilaçlardır Yalan yanlış bilgilere kanmayın...

Antidepresanlarin zararsız ve geri dönüşebilen en sık görülen yan etkileri şunlardır:

1-İştahın artması, kilo artışı özellikle TATLI gıdalara aşırı istek olması .

Bunu bilip dikkat etmek gerekiyor.. Sağlıklı mevsimsel ve dengeli beslenmek soruna çözüm olabilir. 2-3 litre su içmek günde bir saat yürüyüş iyi gelir.

2-Cinsel isteksizlik, orgazm olamama, ayrıca Erkeklerde ereksiyon sorunu, boşalamama.

Bunun için günde bir avuç kabak çekirdeği yemek, kabuklu deniz ürünlerine sofrada yer açmak, Ginseng çayı içmek, hapını kullanmak iyi gelir. Asla Kalıcı bir yan etki değildir. Eşler birbirine anlayış göstermeli.

3-Geçici unutkanlık da sık görülebilir. Bunun için de yeşil sebze meyve yemek; şiir, öykü kitabı okumak, bulmaca çözmek, müzik dinlemek, yürüyüş iyi gelir.

Zihni açan MATE çayı günde iki uç fincan içilebilir.

Ayrıca B12 vitamini iki üç kutu kullanılabilir..

Ayrıca unutkanlığa sebep olabilen D vitamini, B12 vitamini, Depo Demir’i FERRİTİN düzeylerine bakmak, ayrıca Tiroid hormonlarını da incelemek iyi olur... Bunlar düşükse hem depresyonu artırır hem unutkanlığı ve de tedavi gecikir...

4- Bazen eller de titreme.

5-Bazı bireylerde dişleri ve çeneyi sıkma.

6-Aşırı rahatlık, vurdumduymazlık.

7- Ailesinde ve kendisinde Bipolar öyküsü varsa MANİK atak da çıkabilir. Bu bireylerin dikkatli takibi gerekir.

8- Yüzde 1-3 arası kişide de yeni kuşak antidepresan alerjisine bağlı serotonin sendromu görülebilir.

Aşırı terleme, ishal, bulantı, sıkıntı, huzursuzluk olur.

Bu durumda derhal ilacı kesmek gerekir.

Bu kişilerde eski kuşak antidepresan kullanmak doğru olur

 Nihat Kaya Yazıları uzunsag
 Nihat Kaya Yazıları