Kanaatimce..

Anasayfa Fıkralar Öyküler
 Oruç ve İnsan

Oruç ve İnsan

Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya

Oruç sağlıklı olan ve bu ibadete inanan bireylerin bir ibadetidir.

Aç ve susuz kalmak, sexten (cinsellikten) uzak durmak sadece sembolik ve görünen boyutudur.

Esas olan; buyurulan ibadeti, “sorgulamaksızın” teslimiyet içerisinde yapmak ve “hikmetleri“ olabileceğine inanmaktır. Diğer en önemli boyut ise; ruhsal arınma yani “ruhsal detoks” olmaktır. Gündelik hayat akışı ve karmaşası içerisinde kaybolan “insani ve manevi değerleri” fark etmek ve yaşama geçirmektir. Oruçtan beklenen: Aşk ve sevgi ila var kılınan canlı-cansız varlıkları fark edebilmektir. Bütün varlıkların bir bütün ve biri birilerine muhtaç olduğunu idrak etmek, diğerini anlama ve görebilmek, hissedebilmek; açlık, susuzluk ve cinsel perhizle terbiye edilen insanı, manevi iklimlere taşıyıp onun hazzını yaşatmaktır. Oruç; Sevmenin, yardım etmenin, paylaşmanın, bir arada olmanın, merhamet, şefkatin kişiye ve etrafına ne kadar iyi geldiğini anlamaktır.

Kişi sağlık sorunları veya başka nedenlerle “biyolojik oruç” tutmasa da, eğer isterse Ramazan ayının” ruhsal oruç” bölümüne dahil olabilir…

Tam bir Ruhsal Detox için nelere dikkat etmek gerekir:

-İçimizden geliyor ve gerçekten inanıyorsak oruç tutalım

-Oruç tutmayan insanlara asla “yan gözle” bakmayalım. Onlara müdahale etmeyelim. Allah hiçbir kuluna dini vecibeleri, bir diğerine “zorla” yaptırma yetkisi vermemiştir. Bu dünyadaki “imtihan sırrına” aykırıdır. Özgürlük ve irade ile yapılan ibadet esastır ve muteberdir.

-Orucunu tutmayan tercihini o yönde kullanmışsa ve o size saygılıysa, siz de ona saygılı olmak durumundasınız. Kimse kimsenin hesabından sorumlu değildir.

-Orucunu tutamayanlar için de ön yargılı olmayalım; sağlık sorunları olabilir, kadınlar regl döneminde olabilir veya bilemediğimiz başka gerekçeleri vardır. Her ne ise onlara da asla hakir bakmayalım. ki, zaten buna hakkımız yok.

-Sağlık sorunumuz varsa mutlaka doktorumuza danışıp öyle karar verelim.

-Oruçluyken, “çekilmez” biri oluyorsak, nedenini araştırmak için doktora baş vurmalıyız. Belki kan şekerimiz çok düşüyor ve bizi çok asabi yapıyordur.

-Oruçluyuz diye kimseden saygı ve ayrıcalık, “torpil” beklemeyelim.

-Sırf “Allah Rızasını” gözeterek oruç tutulmalıdır.

-Oruçluyuz diye işimizi aksatma, sağa sola “çatma” hakkımız olmadığını aklımızdan çıkarmayalım.

-Oruç tutmayan ya da tutamayan bireyler de ;oruç tutanlara saygılı olmalı. Oruçlunun gözüne sokarcasına yemek yeme, sigarasını tellendirme doğru bir davranış değildir. Oruç tutanları hakir görücü tutum ve davranışlarda ahlaki ve insani değildir.

-Sabır, tevekkül; merhamet, paylaşım, yardım; sevgi, saygı, hürmet gibi değerleri daha çok yaşam alanımıza sokalım. Ramazan ayı, her daim sahip olmamız gereken “insani değerleri” bize hatırlatan aydır. Hakkıyla bu ibadeti eda edenlere selam olsun. İnananların Ramazan Ayı Kutlu olsun. Canlı cansız, görünen görünmeyen bütün varlıklara rahmet ve bereket getirsin…

 

 Nihat Kaya Yazıları uzunsag
 Nihat Kaya Yazıları