Kanaatimce..

Anasayfa Fıkralar Öyküler
Yeni Sayfa 1

 Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya

tarafından yayınlanan

PANİK ATAK YAZILARI

Yazı 1

Bir Panik Atak öyküsü

Yazı 2

Panik Atak tedavi edilmezse..

Yazı 3

Panik atağa yol açan etkenler

Yazı 4

Panik Atakda tedavi ve yaşam felsefemiz

 

Bir Panik Atak öyküsü

Psikiyatrist Dr. Nihat Kaya

 

" Kalbim yerinden fırlayacak gibiydi. Sol kolum uyuştu. Göğsümde ağrı oldu.Sanki kalp krizi geçiriyordum.Bütün vücudumu ateşler bastı. Ter içerisinde kaldım.Midem bulandı; şişti, gaz ve geğirme başladı. Bağırsaklarım hızlandı. Sık sık tuvalete gittim. Ağzım damağım kurudu. Sanki nefesim kesildi. Boğazım tıkandı.

Bir an ,öleceğimi hissettim. Yaşam bitti dedim. Kelime i şehadet getirdim.Anneme vasiyetimi söyledim.Beni apar topar acile kaldırdılar. Hemen kalp elektrom çekildi. Ter temizdi. Birazcık hızlı atıyormuş kalbim ,o kadar. Kan tahlillerim de temiz çıktı. İnanamamıştım. Öleceğimi hissederken, doktorlar " sapa sağlamsın" dediler. Beni evime gönderdiler.

Ailecek şaşkındık...

Yapılan sakinleştiriciyle o gece rahat uyudum.

Fakat çok yorgun düşmüştüm. Moralim çok bozulmuştu.

Sonraki günler de hep kaygılıydım. Ya yine bunu yaşarsam?

Korktuğum başıma geldi. Tekrar yaşadım. Yine aynı hastane süreçleri. Bu sefer bana Panik Atak yaşadığımı ve bir psikiyatra gitmemi önerdiler. Şaşkındım. Ciddi bir sorunum da yoktu. "Deli "de değildim. Gitmedim. Atlatırım dedim. Lakin olmadı. Her an yine Gelecek korkusuyla, tek kalamıyor ve yanımda güvendiğim biriyle bir yerlere gitmeye başladım. Bağımlı olmuştum. Yanımda su taşıyordum.Dua muska astım boynuma. Ama nafile! Yine geldi kriz. Bıktım ve psikiyatriye gitmeye karar verdim.

Doktor dinledi beni ve Panik Atak yaşadığımı söyledi. Ve bunun benim elimde olmadan, irade dışı yaşadığımı ve de nöbetin her yerde ve bir neden olmaksızın da çıkabileceğini ifade etti. Artık kafam netti. Teşhis kesindi ve tedavisi olan lakin her hastalık gibi tekrarlayabilen bir hastalık olduğunu öğrendim. Bu moralimi bozsa da; iyi ve uzun süreli bir tedaviyle; hem iyileşeceğim hem de tekrar riskini azaltabileceğim de sevindirdi beni..."

Her yüz kişiden yaklaşık 20 sinin , değişik sebeplerle yaşadığı panik atak; yukarıdaki anlatım gibidir. Sebepleri, tedavi edilmezse sonuçları neler olur ? Tedavisi nasıl olmalı? ayrıca yazacağım. Merak ettikleriniz varsa, sorun lütfen, onları da yazayım.

 

Yazı 2

Panik Atak tedavi edilmezse..

 

 Nihat Kaya Yazıları uzunsag
 Nihat Kaya Yazıları